Jump to content
2019 Temmuz ve 2023 Mart arası tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeniden kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

'22 Kuga 1.5 Dizel Otomatik Göğüsten Gelen Zırıltı

Mert Dm.

Soru

Merhaba,

Aracımda bir süredir devam eden zırıltı gibi bir sorun var benzer bir sorun yaşayan var mı diye sormak istedim. Sorun göğüsten trim sesi gibi ses gelmesi ama tuhaf yanı başlaması için bazı şartlar olması videosunu ekledim.

Sesi yapmaya yola çıktıktan 20-30 dk sonra başlıyor önce ufak bir cız ses gibi sonra yükselip iyice zırıltıya dönüşüyor.

Her viteste yapıyor ve sadece 1700-2000 devir arasında ve eğer güce bindiyse yapıyor bu devir aralığında yavaşlıyorsam ya da ayağımı gazdan çektiysem herhangi bir ses yok.

Göğse vurduğumda ses daha da artıyor.

Servise sorduğumda sorunu tespit edebilmek için göğsü sökmekten bahsettiler ama ben aracın göğsünü söktürmek istemiyorum. Bir taraftan da trim sesi olsa ilk çalışmada motor soğukken daha titreşimli çalışır o zamanda yapması gerek diye düşünüyorum. Motor ısındıktan sonra başlıyor diye düşünsem oda mantıklı gelmiyor çünkü motor bu sıcakta zaten 10. dakikada ısınmış oluyor sonraki 15 20 dk boyunca yine ses yok. Klima açık ve kapalı iken denedim bir fark olmadı ses her türlü geliyor. Buna benzer bir şey yaşayan oldu mu ya da fikriniz olur mu diye forum da sormak istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
5 saat önce, Mert Dm. yazdı:

Merhaba,

Aracımda bir süredir devam eden zırıltı gibi bir sorun var benzer bir sorun yaşayan var mı diye sormak istedim. Sorun göğüsten trim sesi gibi ses gelmesi ama tuhaf yanı başlaması için bazı şartlar olması videosunu ekledim.

Sesi yapmaya yola çıktıktan 20-30 dk sonra başlıyor önce ufak bir cız ses gibi sonra yükselip iyice zırıltıya dönüşüyor.

Her viteste yapıyor ve sadece 1700-2000 devir arasında ve eğer güce bindiyse yapıyor bu devir aralığında yavaşlıyorsam ya da ayağımı gazdan çektiysem herhangi bir ses yok.

Servise sorduğumda sorunu tespit edebilmek için göğsü sökmekten bahsettiler ama ben aracın göğsünü söktürmek istemiyorum. Bir taraftan da trim sesi olsa ilk çalışmada motor soğukken daha titreşimli çalışır o zamanda yapması gerek diye düşünüyorum. Motor ısındıktan sonra başlıyor diye düşünsem oda mantıklı gelmiyor çünkü motor bu sıcakta zaten 10. dakikada ısınmış oluyor sonraki 15 20 dk boyunca yine ses yok. Klima açık ve kapalı iken denedim bir fark olmadı ses her türlü geliyor. Buna benzer bir şey yaşayan oldu mu ya da fikriniz olur mu diye forum da sormak istedim.

IMG_1385.MOV

Önceki aracım C-Max ti ve ısı sensörü vardı. Bazen vızırdar dururdu ama her zaman değil. Kugalarda var mı bilmiyorum doğrusu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
47 dakika önce, Fikret Ö. yazdı:

Önceki aracım C-Max ti ve ısı sensörü vardı. Bazen vızırdar dururdu ama her zaman değil. Kugalarda var mı bilmiyorum doğrusu.

Var ancak bu ses iç sıcaklık sensöründen gelmiyor gibi gözüküyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
25.07.2024 - 16:58 tarihinde, Mert Dm. yazdı:

Merhaba,

Merhabalar,benim aracımda da aynı sorun var,sorunu çözebildiniz mi?

Merhabalar benim de 2022 aracımda aynı ses var,sorunu bulabildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
25.07.2024 - 16:58 tarihinde, Mert Dm. yazdı:

Merhaba,

Bu sorunun nedenini bulamadınız değil mi?

Bu sorunun nedenini bulabildiniz mi?

Sorunun nedenini bulabildiniz mi göğü sökmeden?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
23.09.2024 - 05:00 tarihinde, İlker Gökal yazdı:

Bu sorunun nedenini bulamadınız değil mi?

Bu sorunun nedenini bulabildiniz mi?

Sorunun nedenini bulabildiniz mi göğü sökmeden?

Merhaba 

Maalesef soruna henüz çözüm bulamadım bulamadığım gibi başka yerlerden de trim sesleri geliyor (yolcu kapısındaki alüminyum parçanın sonundan geliyor) resmen arabadan soğudum trim sesleri ve sürekli biten adblue yüzünden. 

Servise götürüp göğsü söktürmeyi düşünmeye başladım ciddi olarak sadece daha beter sesler gelmesinden korkuyorum. 

Bir sonraki servis zamanı bakımla beraber göğsün sökülüp arızanın giderilmesini talep etmek gibi bir niyetim var bir değişiklik olursa ya da bir çözüm üretebilirsem yazarım mutlaka.

Bu arada ben buna benzer göğüsten gelen bir ses sorununu geçen sene arabayı ilk aldığımda da yaşamıştım. Servise bıraktığımda klima borularının kelepçeden çıktığını ve yerine oturttuklarını söylemişlerdi gerçekten sonrasında ses kesilmişti. Yine öyle olduğunu umdum ama bu kez değilmiş belki sizin araçtaki öyle bir sorundur baktırdınız mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Mert Dm. yazdı:

Merhaba 

Maalesef soruna henüz çözüm bulamadım bulamadığım gibi başka yerlerden de trim sesleri geliyor (yolcu kapısındaki alüminyum parçanın sonundan geliyor) resmen arabadan soğudum trim sesleri ve sürekli biten adblue yüzünden. 

Servise götürüp göğsü söktürmeyi düşünmeye başladım ciddi olarak sadece daha beter sesler gelmesinden korkuyorum. 

Bir sonraki servis zamanı bakımla beraber göğsün sökülüp arızanın giderilmesini talep etmek gibi bir niyetim var bir değişiklik olursa ya da bir çözüm üretebilirsem yazarım mutlaka.

Bu arada ben buna benzer göğüsten gelen bir ses sorununu geçen sene arabayı ilk aldığımda da yaşamıştım. Servise bıraktığımda klima borularının kelepçeden çıktığını ve yerine oturttuklarını söylemişlerdi gerçekten sonrasında ses kesilmişti. Yine öyle olduğunu umdum ama bu kez değilmiş belki sizin araçtaki öyle bir sorundur baktırdınız mı?

Baktırdım ama bana da göğüs sökülecek dendi,sonrasında daha çok ses gelebilir dendi..bu ses araç soğukken yok,ısınınca ve devirde yüke binince geliyor…araçtıyıroum hala…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, İlker Gökal yazdı:

Baktırdım ama bana da göğüs sökülecek dendi,sonrasında daha çok ses gelebilir dendi..bu ses araç soğukken yok,ısınınca ve devirde yüke binince geliyor…araçtıyıroum hala…

Birebir aynı şeyi yaşıyoruz büyük ihtimalle hocam soğukken yok motor ısınıyor hatta daha çok uzun yola çıktığımda fark ediyorum çünkü yarım saat sonra falan başlıyor bu ses gelmeye önce ufak bir zırıltı gibi daha sonra sanki böyle karbüratörlü araba istop ediyormuş gibi langur lungur bir hale dönüşüyor bendeki sesler. Sanayideki bir Ustam vardı Ford ustası ona sordum bu göğsü söktürme işini ne dersin yaptırayım mı diye iki yaşında araba söktür hiçbir şey olmaz daha fazla ses gelir tırnakları kırar düzgün oturtmazlar diye düşünüyorsun haklısın ama bu arabanın plastik parçaları kırılacak kadar sertleşmemiştir henüz dedi. Bir tanıdığım 2020 kugasının göğsünü söktürmek zorunda kaldı bambaşka bir problemden dolayı sonrasında trim sesi falan oldu mu hiç dedim hiçbir şey olmadı dedi ama şans işi bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Olmaz bir şey yaw. Her gün gıcık olmaktansa söktürün. Benim önceki arabalarımda bizzat kendimin sökmüşlüğüm var. Öyle kırılacak tırnak falan yok dashboardta. Ki Kuga'daki çok parçalı falanda değil. Geri takarlarken vidaların olduğu yerde plastiğin altına bez bant kullansınlar tık ses çıkmaz. Ustalar uğraşmak istemediği için yan çiziyorlar genelde. Hem uzun iş hem de çok emek istiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
24.09.2024 - 22:45 tarihinde, Mertol Kip yazdı:

Olmaz bir şey yaw. Her gün gıcık olmaktansa söktürün. Benim önceki arabalarımda bizzat kendimin sökmüşlüğüm var. Öyle kırılacak tırnak falan yok dashboardta. Ki Kuga'daki çok parçalı falanda değil. Geri takarlarken vidaların olduğu yerde plastiğin altına bez bant kullansınlar tık ses çıkmaz. Ustalar uğraşmak istemediği için yan çiziyorlar genelde. Hem uzun iş hem de çok emek istiyor.

Göğüs sökmek-takmak kolay iş değil,herkesin yapabileceği iş de değil..kaldı ki 2022 model aracın göğüs söktürüp,takarken aralarına bant çekmek zarar ziyan..satarken sıkıntı çıkarabilir..iyi bir usta göğüs sökmeden çözebilir bu sesin kaynağını ama bulması zor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18 hours ago, İlker Gökal said:

Göğüs sökmek-takmak kolay iş değil,herkesin yapabileceği iş de değil..kaldı ki 2022 model aracın göğüs söktürüp,takarken aralarına bant çekmek zarar ziyan..satarken sıkıntı çıkarabilir..iyi bir usta göğüs sökmeden çözebilir bu sesin kaynağını ama bulması zor..

2022 model arabanın garantisi devam ediyordur. Dolayısı ile yetkili serviste yapıacak bu işlem. "Yetkili servis"teki ustalara güvenmek dışında bir opsiyon "bence" yok. Ha ben olsam ne yapardım? kendim sökerdim. Defalarca çeşitli arabalarımda yaptım öyle atla deve bir iş falanda değil açıkcası. Eski model, plastikleri artık sertleşmiş ya da fazla sıkıldığı için kaynamış bir model olsa düşünülür ama 2 yaşındaki arabada bunların hiçbiri olmaz.

Kaç model araba olursa olsun, plastik parça ile metal parça arasına bez bant çekmezseniz asıl o zarar ziyan olur. Sadece dashboard değil, kapı için ve hatta varsa pandizot menteşeleri için bile bez bant çekmek en doğrusu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15 saat önce, Mertol Kip yazdı:

2022 model arabanın garantisi devam ediyordur. Dolayısı ile yetkili serviste yapıacak bu işlem. "Yetkili servis"teki ustalara güvenmek dışında bir opsiyon "bence" yok. Ha ben olsam ne yapardım? kendim sökerdim. Defalarca çeşitli arabalarımda yaptım öyle atla deve bir iş falanda değil açıkcası. Eski model, plastikleri artık sertleşmiş ya da fazla sıkıldığı için kaynamış bir model olsa düşünülür ama 2 yaşındaki arabada bunların hiçbiri olmaz.

Kaç model araba olursa olsun, plastik parça ile metal parça arasına bez bant çekmezseniz asıl o zarar ziyan olur. Sadece dashboard değil, kapı için ve hatta varsa pandizot menteşeleri için bile bez bant çekmek en doğrusu. 

Üstat Yetkili servislerde artık usta değil çırak kaldı,iyi ve kaliteli ustaların çoğu kendi dükkanlarında kendi işlerinin patronu maalesef ki..bunu sektörün kendiside biliyor ama maalesef iyi ustalara bekledikleri ücreti vermiyorlar ve garantili araçlar mecburen servise gelecek diye iyi usta dertleri yok..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Günaydın malum havalar soğudu artık a/c modunu açmaya gerek olmadan kullanıyorum klimayı ve 3 4 gündür zırıltı duymadığımı farkettim bugün özellikle camlar müzik kapalı şekilde iyice kulak vererek 40 45 dk kullandım arabayı ama hiç ses yoktu. Bu ses kesin klima kaynaklı diyemiyorum ama haftasonu  daha uzun kullanıp zırıltının başlayıp başlamadığını test edeceğim. Arabayı geçen sene eylül sonu ekim başı gibi aldım belki bu ses hep vardı ama ben bu yaz klimayı aktif hale getirene kadar duymadım haliyle. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.