Jump to content
2019 Temmuz ve 2023 Mart arası tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeniden kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

'22 Kuga 1.5 Dizel Otomatik Göğüsten Gelen Zırıltı

Mert Dm.

Soru

Merhaba,

Aracımda bir süredir devam eden zırıltı gibi bir sorun var benzer bir sorun yaşayan var mı diye sormak istedim. Sorun göğüsten trim sesi gibi ses gelmesi ama tuhaf yanı başlaması için bazı şartlar olması videosunu ekledim.

Sesi yapmaya yola çıktıktan 20-30 dk sonra başlıyor önce ufak bir cız ses gibi sonra yükselip iyice zırıltıya dönüşüyor.

Her viteste yapıyor ve sadece 1700-2000 devir arasında ve eğer güce bindiyse yapıyor bu devir aralığında yavaşlıyorsam ya da ayağımı gazdan çektiysem herhangi bir ses yok.

Göğse vurduğumda ses daha da artıyor.

Servise sorduğumda sorunu tespit edebilmek için göğsü sökmekten bahsettiler ama ben aracın göğsünü söktürmek istemiyorum. Bir taraftan da trim sesi olsa ilk çalışmada motor soğukken daha titreşimli çalışır o zamanda yapması gerek diye düşünüyorum. Motor ısındıktan sonra başlıyor diye düşünsem oda mantıklı gelmiyor çünkü motor bu sıcakta zaten 10. dakikada ısınmış oluyor sonraki 15 20 dk boyunca yine ses yok. Klima açık ve kapalı iken denedim bir fark olmadı ses her türlü geliyor. Buna benzer bir şey yaşayan oldu mu ya da fikriniz olur mu diye forum da sormak istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Dediğim gibi oldu. 2 akşamdır özellikle yolumu uzatıp 50 km yol yaptım. Yol boyu sürekli bahsettiğim devir aralığını ayarlayıp bas çek yapıp güce bindirip denedim. Dün a/c kapalı kalorifer açık şekilde kullandım en ufak ses yoktu. Bugün aynı yolu motoru çalıştırdığım andan itibaren a/c açıp gittim 30 35 km sonra ufak ufak zırıltılar başladı. İyice yükselmesini bekleyecek kadar yolum kalmadığı için a/c’yi kapattım ve kalan 10 15 km dinlemeye devam ettim ve ses gelmedi. 

Mert Dm. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1.10.2024 - 12:45 tarihinde, Mertol Kip yazdı:

O hep öyleydi de boşver bunları sen Çanakkale'nin neresindesin onu deyiver 🙂

Lapseki

13 saat önce, Mert Dm. yazdı:

Dediğim gibi oldu. 2 akşamdır özellikle yolumu uzatıp 50 km yol yaptım. Yol boyu sürekli bahsettiğim devir aralığını ayarlayıp bas çek yapıp güce bindirip denedim. Dün a/c kapalı kalorifer açık şekilde kullandım en ufak ses yoktu. Bugün aynı yolu motoru çalıştırdığım andan itibaren a/c açıp gittim 30 35 km sonra ufak ufak zırıltılar başladı. İyice yükselmesini bekleyecek kadar yolum kalmadığı için a/c’yi kapattım ve kalan 10 15 km dinlemeye devam ettim ve ses gelmedi. 

Kalorifer veya klima ile alakalı değil gibi ses,deviri alınca kesiyor..yada gaza hafif basına kesiyor…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Açıkçası pes ettim sanayide kime sorsam göğüs sökmeye getiriyor konuyu. zaten 7-8 bin km kaldı bakıma girmesine 3 aya kmsi gelir bakım için girdiğinde sökün göğüsü çözün sorunu diye söyleyeceğim artık garanti kapsamında araba sonuçta halletsinler nasıl hallediyorlarsa. zırzırzır uzun yol işkenceye dönüşüyor sesin kendisinden öte varlığı asap bozuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4.10.2024 - 18:00 tarihinde, Mert Dm. yazdı:

Açıkçası pes ettim sanayide kime sorsam göğüs sökmeye getiriyor konuyu. zaten 7-8 bin km kaldı bakıma girmesine 3 aya kmsi gelir bakım için girdiğinde sökün göğüsü çözün sorunu diye söyleyeceğim artık garanti kapsamında araba sonuçta halletsinler nasıl hallediyorlarsa. zırzırzır uzun yol işkenceye dönüşüyor sesin kendisinden öte varlığı asap bozuyor.

Ses göğüsten gelmiyor bana göre,motordan içeri alıyor o sesi araç.ön camın oradaki havalandırmadan şoför tarafına yakın kısımdan geliyor ses dinlediğim kadarıyla…ve büyük ihtimalle kaput içine o havalandırmaya yakın bir noktadan geliyor…göğüs içinde ısınınca-devir durumuna göre ses yapabilecek bir şey yok bildiğim…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 saat önce, İlker Gökal yazdı:

Ses göğüsten gelmiyor bana göre,motordan içeri alıyor o sesi araç.ön camın oradaki havalandırmadan şoför tarafına yakın kısımdan geliyor ses dinlediğim kadarıyla…ve büyük ihtimalle kaput içine o havalandırmaya yakın bir noktadan geliyor…göğüs içinde ısınınca-devir durumuna göre ses yapabilecek bir şey yok bildiğim…

Ben sesin içeriden geldiğini şu sebepten düşünüyorum ses geldiğinde multimedya ekranının arkasına çok sert olmayacak şekilde vurduğumda ses değişiyor anlık olarak hatta işte burasıymış deyip teyit etmek için bir kaç kez vurduktan sonra ses arttı bile diyebilirim sesi yaptığı sırada. a/c teorim doğru olsa 2 ihtimal vardı klima borusu ya da klima motoru ama bu durumda göğse vurduğumda sesin değişmesi mantıklı değil. Klima borusunu da servis kontrol ettik yerinden çıkmamış dedi. Klimayla alakalı tespitim hala doğru bu arada, klima değil kalorifer açıkken ses yok ama şu da olabilir klimanın verdiği soğuk hava içerdeki bir plastik parçanın sertleşip ses yapmaya başlamasın sebep oluyor olabilir sonuçta ilk yarım saat ses yok sonra yavaş yavaş başlıyor. Belki şöyle bir şeydir arabadaki göğüs 2 parça tasarlanmış ön tarafı yumuşak plastik ön buğu çözücünün olduğu yer sert plastik belki bu iki parçanın farklı sertlikte olması araç motorunun titreşiminden kaynaklı trim sesi oluşturuyordur. Aklıma sadece mantıklı ya da mantıksız bunlar geliyor. Hepsi göğüs sökülünce ortaya çıkacak aslında. Tek sorun serviste bir ustanın işi gücü bırakıp yarım saat 40 dakika arabayla gezinip sesin başlamasını beklemesi lazım ama ona da kimse uğraşmaz içini açtık baktık anormal bir şey yoktu izolasyon yaptık kapattık deyip verecekler arabayı geri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Mert Dm. yazdı:

Ben sesin içeriden geldiğini şu sebepten düşünüyorum ses geldiğinde multimedya ekranının arkasına çok sert olmayacak şekilde vurduğumda ses değişiyor anlık olarak hatta işte burasıymış deyip teyit etmek için bir kaç kez vurduktan sonra ses arttı bile diyebilirim sesi yaptığı sırada. a/c teorim doğru olsa 2 ihtimal vardı klima borusu ya da klima motoru ama bu durumda göğse vurduğumda sesin değişmesi mantıklı değil. Klima borusunu da servis kontrol ettik yerinden çıkmamış dedi. Klimayla alakalı tespitim hala doğru bu arada, klima değil kalorifer açıkken ses yok ama şu da olabilir klimanın verdiği soğuk hava içerdeki bir plastik parçanın sertleşip ses yapmaya başlamasın sebep oluyor olabilir sonuçta ilk yarım saat ses yok sonra yavaş yavaş başlıyor. Belki şöyle bir şeydir arabadaki göğüs 2 parça tasarlanmış ön tarafı yumuşak plastik ön buğu çözücünün olduğu yer sert plastik belki bu iki parçanın farklı sertlikte olması araç motorunun titreşiminden kaynaklı trim sesi oluşturuyordur. Aklıma sadece mantıklı ya da mantıksız bunlar geliyor. Hepsi göğüs sökülünce ortaya çıkacak aslında. Tek sorun serviste bir ustanın işi gücü bırakıp yarım saat 40 dakika arabayla gezinip sesin başlamasını beklemesi lazım ama ona da kimse uğraşmaz içini açtık baktık anormal bir şey yoktu izolasyon yaptık kapattık deyip verecekler arabayı geri.

Bahsettiğin gibi sert plastik yumuşak plastik sorunu olsa kronik sorunlar arasında olurdu,ama çok sık görülen birşey değil..ustalar da olaya yabancı..ön cam ızgarası ile motor arasındaki bir parça yapıyor bunu,araç ısınınca,devir düşükten yükselirken ve genelde 90-110 arasında…plastik parça olayı değil…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 saat önce, İlker Gökal yazdı:

Bahsettiğin gibi sert plastik yumuşak plastik sorunu olsa kronik sorunlar arasında olurdu,ama çok sık görülen birşey değil..ustalar da olaya yabancı..ön cam ızgarası ile motor arasındaki bir parça yapıyor bunu,araç ısınınca,devir düşükten yükselirken ve genelde 90-110 arasında…plastik parça olayı değil…

Zaten 2020de bu kasaya geçmesi de başka bir sorun bu kasaların garantisi yeni yeni bitiyor araç daha sanayiye düşmedi sanayideki ustaların neredeyse hiç fikri yok araçla ilgili. 
Bakalım ya çözeceğiz ya da satacağım 🙂

Mert Dm. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7.10.2024 - 21:03 tarihinde, Mert Dm. yazdı:

Zaten 2020de bu kasaya geçmesi de başka bir sorun bu kasaların garantisi yeni yeni bitiyor araç daha sanayiye düşmedi sanayideki ustaların neredeyse hiç fikri yok araçla ilgili. 
Bakalım ya çözeceğiz ya da satacağım 🙂

Yakıt tüketimi,konforu,sağlamlığı bu seviyede bu tarz başka bir araç bulmanız biraz zor gibi ama tercih meselesi tabi..ama şahsi görüşüm çözülmeyecek bir sorun değil gibi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.